Makbet

wiek 15+

tekst - William Szekspir
adaptacja, reżyseria i scenografia - Adam Walny
kostiumy - Marek Idzikowski
muzyka - Paweł Witulski

 

 

                                                                                                                      

obsada:
Makbet – Michał Olszewski
Lady Makbet - Anna Iwasiuta
Wiedźma - Małgorzata Sielska
Król Dunkan, Malkolm - Andrzej Kuba Sielski
Banko, Makduf - Rafał Iwański
 

Jeden z najsłynniejszych dramatów Williama Szekspira „ Makbet” to ponadczasowa opowieść o żądzy władzy, determinacji ludzkiego losu, a także źródłach zła w świecie oraz cierpieniu człowieka. Tytułowy bohater sztuki łączy w sobie cechy nieokiełznanego mordercy z wrażliwością i poetycką wyobraźnią. A historia jego zbrodni, choć już powszechnie znanej, nadal inspiruje. Inspiracji tej poddają się nie tylko teatry dramatyczne, lecz także teatry lalkowe, choć w przypadku tych ostatnich, jest to zjawisko rzadkie. Zdaniem reżysera i scenografa spektaklu, uznanego twórcy teatru formy - Adama Walnego, „nie ma szkoły, prototypów, kanonów, na których można się oprzeć w wystawianiu Szekspira i trzeba je dopiero wymyślić”. Zwłaszcza gdy sztukę osadza się w inscenizacji wykorzystującej oryginalne środki plastyczne.

„- Figury lalkowe są tym, czym dla teatru dramatycznego są miecze, sztylety i inne narzędzia zbrodni. Lalki są bronią, za którą możemy się schować; która pozwala nam mówić o rzeczach strasznych, nie w bezpośredni sposób” – tłumaczy Walny. Klucz do stworzenia świata „Makbeta” w jego ujęciu stanowi idący Las Birnamski, znajdujący się w zasadzie poza fabułą dramatu. To w nim, poza ludzkim doświadczeniem i wyobrażeniem, jest nadzieja.
O ile Makbet to melodia, Las Birnamski to akompaniament. Akompaniament trwa, melodia pojawia się i kończy, wewnątrz akompaniamentu…

Muzykę do spektaklu stworzył Paweł Witulski, kostiumy Marek Idzikowski, w tytułowej roli występuje gościnnie Miłosz Pietruski. Na scenie towarzyszą mu: Anna Iwasiuta – Dudek (także gościnnie) oraz Małgorzata Sielska, Andrzej Kuba Sielski i Błażej Twarowski.

Formuła Sceny dla Młodzieży i Dorosłych realizowana w Teatrze „Kubuś” służy rozwijaniu nurtu teatru lalek adresowanego nie tylko do widzów najmłodszych.
Jej celem jest zaproszenie kieleckiej publiczności do odkrywania spektakli czerpiących z różnorodnych i nieoczywistych środków formalnych.
Takie tytuły repertuarowe jak wystawiane dotąd „Sklepy cynamonowe”, „Dziady po Białoszewskim” czy „The Monstrum Band” wpisują się również w założenie poszerzania grona odbiorców teatru przy ulicy Dużej o nastolatków, zacieśnianie współpracy z pedagogami oraz zachęcanie do wspólnych działań z zakresu edukacji kulturalnej.

Czas trwania spektaklu - 1 godz. 10 min. (bez przerwy)
Premiera - 7 kwietnia 2019

RECENZJE:

Galeria zdjęć: 

Makbet

Autor zdjęć: 

Bartek Warzecha