Wirtualna Galeria Lalek

Kukły, marionetki, jawajki, pacynki, lalki stolikowe czy cieniowe… Przez 69 lat swojego istnienia Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach zgromadził setki lalek teatralnych z ponad 280 przedstawień. Królewny, rycerze, czarownice, smoki… Każda z nich to inna postać, wywołująca u widzów różne emocje: radość, wzruszenie, współczucie czy zachwyt.

Nasze lalki występowały nie tylko na scenie Kubusia. Wraz z aktorami jeździły na krajowe i międzynarodowe festiwale, promując kielecki teatr lalkowy i pomagając w zdobywaniu nagród. Wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki, zaprojektowane przez wybitnych scenografów. 

W 2005 roku, z inicjatywy ówczesnej dyrektorki Kubusia Ireny Dragan, część z nich trafiła na wystawę do Galerii Lalki Teatralnej, która powstała w siedzibie teatru wg projektu cenionego scenografa - Alexandra Andrzeja Łabińca. Przez kolejne lata widzowie mogli odwiedzać w Galerii swoich ulubionych bohaterów, nie tylko podziwiając z bliska urodę lalek, ale także zapoznając się z ich konstrukcjami i technikami animacji.

W oczekiwaniu na nowe, większe i lepiej dostosowane do prezentacji naszych lalek miejsce, otwieramy wirtualną Galerię Lalek na stronie internetowej teatru. Zamieszczamy tu zdjęcia lalek, wykonane przez doświadczonego
i cenionego fotografa Wojciecha Karlińskiego - autora zdjęć z okładek książek m.in.: „Oskar i Pani Róża” Emmanuela Schmitta, „Pianista” Władysława Szpilmana, „Tutaj” Wisławy Szymborskiej, a także fotografii ilustracyjnych do publikacji: Szymona Hołowni, Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Andrzeja Maleszki.

Co tydzień na stronie www.teatrkubus.pl, pod zakładką Galeria Lalek, pojawi się zdjęcie Lalki Tygodnia. Gości naszej Wirtualnej Galerii zachęcamy do wybierania swoich typów. Jeśli znacie ciekawostki czy anegdoty dotyczące naszych lalek, podzielcie się nimi z nami mailowo lub przez Messengera.

Zapraszamy do oglądania!

Pisząc o Galerii Lalek, warto też wymienić osoby, które stoją zawsze w cieniu… za scenografami, reżyserami, aktorami. A to właśnie dzięki ich talentom i pracy lalki, dekoracje, maski, rekwizyty i kostiumy przenoszą się
z wyobraźni, czyli projektów scenograficznych do świata realnego, na teatralną scenę.

Przez 65 lat istnienia teatru w pracowni plastycznej Kubusia pracowali lub nadal pracują: Genowefa Broda, Teresa Dąbrowska, Kamil Dudzic, Mirosław Dziwoń, Beata Gołębiowska, Aleksandra Jędrzejewicz, Bożena Kita, Małgorzata Kmieć, Tadeusz Kubat, Barbara Kurzątkowska, Michał Lach, Józef Michałek, Maciej Miernik, Mieczysława Miernik, Henryk Nyk, Alexander Obara, Krzysztof Piwko, Marzena Smolińska, Renata Sołtysiak, Krystyna Stachowicz, Barbara Stempień, Marek Srebrzyński, Anna Szumielewicz, Alina Tyszuk.