Wirtualna Galeria Lalek

Kukły, marionetki, jawajki, pacynki, lalki stolikowe czy cieniowe… Przez 66 lat swojego istnienia Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach zgromadził setki lalek teatralnych z ponad 260 przedstawień. Królewny, rycerze, czarownice, smoki… Każda z nich to inna postać, wywołująca u widzów różne emocje: radość, wzruszenie, współczucie czy zachwyt.

Nasze lalki występowały nie tylko na scenie Kubusia. Wraz z aktorami jeździły na krajowe i międzynarodowe festiwale, promując kielecki teatr lalkowy i pomagając w zdobywaniu nagród. Wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki, zaprojektowane przez wybitnych scenografów. 

W 2005 roku, z inicjatywy ówczesnej dyrektorki Kubusia Ireny Dragan, część z nich trafiła na wystawę do Galerii Lalki Teatralnej, która powstała w siedzibie teatru wg projektu cenionego scenografa - Alexandra Andrzeja Łabińca. Przez kolejne lata widzowie mogli odwiedzać w Galerii swoich ulubionych bohaterów, nie tylko podziwiając z bliska urodę lalek, ale także zapoznając się z ich konstrukcjami i technikami animacji.

W oczekiwaniu na nowe, większe i lepiej dostosowane do prezentacji naszych lalek miejsce, otwieramy Wirtualną Galerię Lalek na stronie internetowej teatru. Zamieszczamy tu zdjęcia lalek, wykonane przez doświadczonego i cenionego fotografa Wojciecha Karlińskiego - autora zdjęć z okładek książek m.in.: „Oskar i Pani Róża” Emmanuela Schmitta, „Pianista” Władysława Szpilmana, „Tutaj” Wisławy Szymborskiej, a także fotografii ilustracyjnych do publikacji: Szymona Hołowni, Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Andrzeja Maleszki.

Co tydzień na stronie www.teatrkubus.pl, pod zakładką Galeria Lalek, pojawi się zdjęcie Lalki Tygodnia. Gości naszej Wirtualnej Galerii zachęcamy do wybierania swoich typów. Jeśli znacie ciekawostki czy anegdoty dotyczące naszych lalek, podzielcie się nimi z nami mailowo lub przez Messengera.

Zapraszamy do oglądania!