Idea

Uwaga! Odwaga!
Nadciąga IV Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!

Wyruszymy w małą, wielką podróż, pokochamy sztukę latania, poznamy smak powietrza! Będzie i draka, i Krzyżacy, i pewna ważka straszka! Będzie kula zabawula, tajemnicze dwie wyspy i jeden Alcybiades. Znajdziecie na niego sposób? Bo sposób na wakacje już jest! Weźcie go na hurra! Niech zadziała przez Hurra! ART!

Nie ma nudy w wakacje! – przekonuje od czterech lat Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, a na potwierdzenie tych słów szykuje sierpień gorący od artystycznych atrakcji. I to takich, które starannie wybrano z najciekawszych wydarzeń teatralnych w Polsce.

W tym tkwi idea Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży „Hurra! ART!”: wypełnić lato w mieście wartościową rozrywką.

W efekcie są więc trzy festiwalowe weekendy (11-12, 18-19, 25-26 sierpnia) obfitujące w przedstawienia, słuchowiska, pokazy filmów oraz warsztaty dla dzieci i rodziców.

A  nadchodząca edycja przeglądu odbywa się pod hasłem „Odwagi!”. Do czego? Do spotykania się z teatrem i sztuką, wyruszania na pasjonujące wyprawy w głąb wyobraźni, oswajania codziennych lęków, tak by nie bać się uczuć i marzeń oraz radośnie odkrywać świat.

Program festiwalu adresowany jest do całych rodzin - zawiera propozycje dla kilku grup wiekowych, różnorodne w konwencjach i formie. W Kielcach nie zabraknie spektakli aktorskich, ale pojawią się też przedstawiania czerpiące z teatru ruchu, tańca, scenicznej improwizacji.

Dla zupełnych maluchów, tzw. najnajów przygotowano przedstawienie „Mała wielka podróż” wyprodukowane przez Art Fraction Foundation i Open Window Theatre, we współpracy z Teatrem Narodowym w Bergen oraz „Kuuki” autorstwa Japan Union of Theatre Companies for Children and Young People. Z kilkulatkami warto obejrzeć „Małą drakę o zwierzakach” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, improwizowane show Pauliny Drzastwy i Katarzyny Lalik „Kula Zabawula” oraz „Dwie wyspy” z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Dla dzieci nieco starszych, w wieku od 7 lat, wystąpi białostocka Grupa Coincidentia, która zaprezentuje spektakl „Straszka pospolita”.

W  nadchodzącej edycji przeglądu - podobnie jak roku temu – pojawi się rozbudowana oferta dla nastolatków: nagradzani „Krzyżacy” z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, „Sposób na Alcybiadesa” z Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, „Sztuka latania” (z „Kubusia”) oraz inscenizowane czytanie sztuki „Strajk buziaków” zrealizowane przez młodzież z kieleckich szkół.

Stały punkt Hurra! ART! to pokazy filmów krótkometrażowych dla dzieci i młodzieży organizowane we współpracy z Lubelskim Festiwalem Filmowym.

Nowością zaś są bajkowe słuchowiska, zaplanowane z myślą o osobach niewidomych, ale warto  dodać, że część wydarzeń tegorocznego Hurra! ART! będzie też dostosowana do odbioru osób niesłyszących.

Nowym akcentem wakacyjnego przedsięwzięcia są warsztaty medialne dla nastolatków, którzy stworzą festiwalową gazetę i będą na bieżąco relacjonować przegląd (również w kieleckich mediach). A wśród innych dodatkowych wydarzeń towarzyszących spektaklom jest m.in. „Spacer z pasją”.

Serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców do wspólnego uczestnictwa we wszystkich atrakcjach przygotowanych na Hurra! ART! O ciekawy i różnorodny wybór oferty warsztatowej i spektaklowej zadbali, jak zawsze, kierownik programowy festiwalu Justyna Czarnota (na co dzień szefowa Działu Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie) oraz dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach – Robert Drobniuch. Ich zdaniem, skoro wakacje to czas przygód, warto zasmakować w przygodzie ze sztuką, teatrem i kreatywną zabawą.

Wejdźcie w to na hurra!
Przyjdźcie na Hurra! ART!