Mária Bačová

Scenografka pochodząca ze Słowacji.

Ukończyła stiuda Scenografie i konstrukcje dła lalek na Akademii Sztuk muzycznych i scenicznych (The Akademy of muzik and performing arts) w Bratysławie (2018).

Już podczas studiów współpracowała przy różnych profesjonalnych lub amatorskich przedstawieniach teatralnych, Prešovské národné divadlo (Good place to die), Divadlo na Hojdačke, Divadlo Tuš, Féder Teáter.

Jest częścią grupy teatralnej Divadlo Veteš, w ramach której wykonała dwie produkcje w profesjonalnych teatrach lalkowych na Słowacji („Africké rozprávky”, Banská Bystrica 2017, „O rybárovi a zlatej rybke”, Bratislava 2018).

Współpracuje z Centrom detskej literatúry, čítania a SK IBBY, w ramach którego stworzyła interaktywną wystawą (Pokój do czytania) Kniha Dierožrút ako scénické laboratórium (Książka Dierožrút jak laboratorium sceniczne).

Po studiach była na stażu w Teatrze Lalka w Warszawie (2018 – 2019), gdzie została członkiem zespołu w pracowniach teatralnych. Współpracowała także z Teatrem Guliwer w Warszawie przy spektaklach „Choinka” (2018)  i „Legenda o Syrence” (2019).

Oprócz scenografii poświęca niewiele uwagi grafice, podróżom i czytaniu książek.

Realizacje w teatrze "Kubuś":

  • Pięciu Nieudanych, na motywach książki Beatrice Alemagny, scenariusz - Anna Andraka, Honorata Mierzejewska-Mikosza, reżyseria - Honorata Mierzejewska-Mikosza, 2019 (scenografia)