Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

przedstawienie familijne

tekst - Leszek Kołakowski
adaptacja i reżyseria – Piotr-Bogusław Jędrzejczak
scenografia - Małgorzata Gałaś-Prokopf
muzyka - Jerzy Bielski
teksty piosenek - Jan Wołek
ruch sceniczny – Wojciech Kaproń
przygotowanie wokalne - Andrzej Wolski
plakat - Joanna Cypriak vel Czupryniak
zdjęcia - Bartek Warzecha

obsada:
Nosorożec – Mateusz Drozdowski
Wróbel – Agata Sobota
Samolot, Rybak II, Ptaki, Owoce – Zdzisław Reczyński
Nosorożka, Rybak I, Ptaki, Owoce – Anna Iwasiuta
Nosorożec II, Rybak III, Ptaki, Owoce – Andrzej Skorodzień

Autor trailera - Przemysław Żmiejko

Nosorożec ma wielkie zmartwienie. Bo co z tego, że jest duży, silny, ma wspaniały róg na nosie (i w dodatku jako gatunek zagrożony wyginięciem objęty jest ochroną), jeśli nie umie latać? Wydawałoby się, że dzięki swojej „gruboskórności” zniesie wszystko, tymczasem niefruwanie jest dla niego powodem do ciągłego smutku i płaczu. Postanawia zwierzyć się komuś ze swojego problemu. Czy ktoś mu pomoże? Czy ktoś rozweseli „pechowego” Nosorożca? Może wy, dzieci?

W tej ciepłej i zabawnej opowieści o Nosorożcu, który zamiast cieszyć się swoimi atutami, korzystać z nich i rozwijać, skupia się na tym, czego mu brak, a czym natura obdarzyła niektóre inne zwierzęta, autor – Leszek Kołakowski, jak na filozofa przystało, zawarł mądrą wskazówkę dotyczącą poczucia szczęścia w życiu.

Kołakowski napisał tę bajkę dla swojej kilkuletniej córki Agnieszki, w 1966 roku. Jednak ówczesna PRL-owska cenzura doszukała się w niej „głęboko ukrytych”, szkodliwych znamion i nie dopuściła do wydania utworu, który po 20 latach został opublikowany w drugim obiegu, a dopiero w 2015 roku w pierwszym.

Nasza sceniczna adaptacja tej opowieści wzbogacona została znakomitymi piosenkami Jana Wołka, jednego z najlepszych, aktualnie piszących, poetów polskiej piosenki.

Premiera przedstawienia „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”, w reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejczaka, uświetni obchody Jubileuszu 65-lecia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Czas trwania spektaklu - 50 min. (bez przerwy)
Premiera – 19 marca 2021

RECENZJE:

Galeria zdjęć: