Śmieciowy potwór

Spektakl dla dzieci „Śmieciowy potwór” jest nowoczesną interpretacją tradycyjnego, tureckiego teatru cieni Karagöz.

Czy kiedykolwiek wyrzuciłeś do morza śmieci? Jeśli tak, to czy kiedykolwiek wyobrażałeś sobie, co się z nimi później dzieje?

"Śmieciowy potwór" to opowieść o rybie, która z determinacją próbowała oczyścić morze. Zjadła tak dużo wyrzuconych do wody śmieci, że w końcu zamieniła się w potwora... o dobrym sercu co prawda.

Najbardziej nie lubiła plastiku. Pewnego razu zobaczyła, jak Karagöz wyrzuca do morza plastikową butelkę. Tego było dla niej już za wiele! Stanęła oko w oko z Karagözem! Jak skończyła się ta historia? Zapraszamy na spektakl.

 

Reżyserem, scenografem i zarazem jedynym aktorem tego przedstawienia jest Cengiz Özek – dyrektor Cengiz Özek Shadow Theatre w Stambule, światowej sławy specjalista w dziedzinie teatru Karagöz, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Stambule.

Jego spektakle prezentowane były w przeszło 25 krajach na całym świecie, biorąc udział w prestiżowych festiwalach i przeglądach artystycznych. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Cengiz Özek jest również współtwórcą (aktor, scenograf i współpraca reżyserska) zrealizowanego przez teatr „Kubuś” spektaklu „Sklepy cynamonowe” na podstawie prozy Bruno Schulza, w inscenizacji i reżyserii Roberta Drobniucha.

     

Karagöz to rodzaj tradycyjnego, ludowego teatru, który przywędrował do Turcji w XVI wieku, podążając dawnymi szlakami handlowymi, z Egiptu. Nazwa pochodzi od imienia jednego z dwóch głównych bohaterów – protagonistów, którzy występują w każdej sztuce. Karagöz to niewykształcony, biedny prostak. Drugi to bogaty, mądry i ułożony Hacivat, który jest przeciwieństwem Karagöza. Różni ich wszystko, ale nie mogą bez siebie żyć.

Tematyka sztuk tego teatru to najczęściej problemy życia codziennego, z politycznymi aluzjami, przedstawiane za pomocą humorystycznych historii z udziałem Karagöza i Hacivita oraz całej plejady charakterystycznych postaci drugoplanowych, przedstawicieli różnych religii, krajów, grup społecznych. Są to spektakle oparte głównie na prostym, ciętym humorze, wzbogaconym tradycyjną turecką muzyką, śpiewem oraz tańcem.

Fragment spektaklu „Śmieciowy potwór”: