Robale

wiek 4+

tekst i reżyseria – Agata Biziuk
scenografia – Katarzyna Proniewska-Mazurek
muzyka – Mateusz Czarnowski

 

                                                                        

                                                                              

 

Obsada:

Maryla – Dorota Anyż
Klaudyna – Jolanta Kusztal
Maurycy – Ewa Lubacz
Mama – Małgorzata Oracz
Kret – Zdzisław Reczyński
Kleofas – Michał Olszewski
Tata – Andrzej Skorodzień
Krzyś – Błażej Twarowski

 

Terminem robale określamy zwykle małe zwierzątka, które żyją wokół nas, ale których nie lubimy, brzydzimy się ich czy nawet boimy. Robale mają raczej nikłe szanse na to, by tak jak psy czy koty stać się naszymi ulubieńcami. Warto jednak dowiedzieć się o nich czegoś więcej, poznać rolę, jaką spełniają w środowisku, w którym żyją.

Nasze przedstawienie, przybliżając dzieciom w atrakcyjny, dowcipny sposób podstawową wiedzę na ten temat, spełnia ważną rolę w kształtowaniu ich świadomości ekologicznej. Pomaga dzieciom również oswoić się z tymi małymi zwierzątkami, a tym samym pozbyć się lęku przed nimi.

Spektakl jest rzadką okazją do zajrzenia w głąb ziemi, by lepiej poznać, a może i polubić, jej mieszkańców. Żyją tu obdarzone ludzkimi cechami turkucie i dżdżownice: dwie kłótliwe, ale w gruncie rzeczy sympatyczne mamy i ich zaprzyjaźnieni z sobą synowie oraz mądry kret albinos, który woli czuć się wyjątkowy niż inny.

Robale wiodą w swoim podziemnym świecie zwykły, codzienny żywot. Żyją swoimi przyjaźniami i konfliktami do czasu, gdy niespodziewanie na ich terytorium pojawia się człowiek. Rodzina ludzi, która właśnie kupiła tu działkę, wprowadza dużo zamieszania w życie naszych bohaterów.

Nowa sytuacja, w której znalazły się robale, z jednej strony zaczyna zagrażać ich bezpieczeństwu, ale z drugiej wyzwala w nich poczucie solidarności i pomaga dostrzec absurdalność dotychczasowych kłótni.

Spektakl w zabawny i surrealistyczny sposób opowiada o sile przyjaźni i banalności konfliktów, poruszając również tematykę ekologii.

Spektakl aktorski i lalkowy.
Czas trwania - 1 godz. (bez przerwy)

 

Przedstawienie docenione przez Jury 18 Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, zorganizowanego w 2012 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

Galeria zdjęć: 

Robale

Autor zdjęć: 

Jarosław Jaszczyk