Wojna, która zmieniła Rondo

wiek 7+

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach

 

data i miejsce prezentacji:

20 sierpnia 2017, godz. 13.00 - Teatr Lalki i Aktora "Kubuś"

cena biletu - 9 zł

 

Na podstawie książki „Wojna, która zmieniła Rondo” Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa,
w przekładzie Aleksandry Ady Oranż, wydanej w Polsce przez Wydawnictwo Krytyka Polityczna.

  • Adaptacja: Amadeusz Nosal
  • Reżyseria: Judyta Berłowska
  • Scenografia i kostiumy: Aleksandra Żurawska
  • Muzyka: Dawid Sulej Rudnicki
  • Ruch sceniczny: Nela Mitukiewicz
  • Projekcje wideo: Amadeusz Nosal

Obsada: Magdalena Daniel, Dawid Malec, Zdzisław Reczyński

 

Rondo to spokojne miasteczko, w którym rozbrzmiewa śpiew kwitnących kwiatów, a przyjaźni mieszkańcy z uśmiechem witają nadejście kolejnego dnia. Życie w nim toczy się w niemal muzycznym rytmie, od wschodu do zachodu słońca, a czas płynie powoli, zataczając swoje codzienne pętle.

Rutyna życia w mieście zostaje przerwana wraz z pojawieniem się nieproszonego gościa – Wojny, która zaprowadza w miasteczku nowe porządki i odbiera jego mieszkańcom ich codzienność, a wraz z nią poczucie bezpieczeństwa. Wojna rujnuje wszystkie charakterystyczne miejsca na mapie miasta i przemocą forsuje swoje rządy, starając się odebrać mieszkańcom Ronda ich tożsamość i pielęgnowane przez nich wartości.

Czoła nowej rzeczywistości, przepełnionej strachem i ciemnością, stawia trójka przyjaciół, którzy wyruszają na trudną i niebezpieczną misję, mającą przywrócić w Rondzie słońce i muzykę. Bez nich kwiaty nie mogą przecież kwitnąć, a ludzie - normalnie żyć.

„Wojna, która zmieniła Rondo” to spektakl o sile wspólnoty i zjednoczenia wobec niespodziewanych, dramatycznych zagrożeń. To przypomnienie o fundamentalnych wartościach wolności, pokoju i bezpieczeństwa, których często nie doceniamy. A także o wielkiej sile spokoju, rozwagi i pacyfizmu wobec nieuzasadnionej agresji.

Choć twórcy spektaklu poruszają trudne i ważne problemy, robią to w przystępny i adekwatny dla dzieci sposób - poprzez metaforę, wzruszającą i mądrą opowieść, a także współuczestnictwo.

Publiczność nie tylko pozna historię Ronda, ale będzie też mogła aktywnie współtworzyć jego świat pełen obrazów i dźwięków. Zarówno w samym spektaklu, jak i w towarzyszących mu warsztatach oraz działaniach edukacyjnych.

Ich formułę realizatorzy spektaklu opracowywali we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Jana Karskiego.

Czas trwania – 45 min. (bez przerwy)

 

Galeria zdjęć: