Święto - relacja z wycieczki po regionie świętokrzyskim

Michał Strokowski

Projekt "Święto" to nie tylko warsztaty teatralne w Łukowie oraz występy polskich, tadżykistańskich, tureckich i czeczeńskich dzieci. Projekt ma także na celu zapoznać młodych odkrywców z walorami turystycznymi i kulturalnymi regionu świętokrzyskiego. Pierwszego dnia pobytu młodzież uczyła się tańców ludowych od członków Zespołu Pieśni i Tańca Morawica w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy. Nie zabrakło oczywiście tańca Krakowiaka i Poloneza, a przede wszystkim nie zabrakło przy tym dobrej zabawy!

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w imponującym zamku w Chęcinach. Potem wycieczka przeniosła się do Parku Etnograficznego w Tokarni, gdzie uczestnicy wycieczki wraz z przewodnikiem poznawali przekazywane z pokolenia na pokolenie zwyczaje wiejskie. Potem dzieci uczestniczyły w warsztatach w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Dzień pełen wrażeń zakończył się edukacyjnym spacerem po Kielcach przeprowadzonym przez przewodnika Muzeum Historii Kielc oraz ogniskiem zorganizowanym na pięknym wzgórzu Karczówka. Jak widać projekt nie tylko łączy dzieci różnych kultur, ale także łączy instytucje kultury we wspólnym działaniu. 

 

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna. Projekt dofinansował także Urząd Miasta Kielce.

Galeria zdjęć: