Robert Drobniuch

fot. Bartek Warzecha

Reżyser teatralny i operowy, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, członek władz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.

Absolwent reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz podyplomowych studiów reżyserii opery i innych form teatru muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.

Ukończył Międzynarodowe Szkolenie Operatorów Kultury przy Narodowym Centrum Kultury oraz liczne kursy i warsztaty.

Był pomysłodawcą i współorganizatorem przeglądu „Białysztuk”.

Reżyseruje spektakle dla dzieci i dorosłych, różnorodne gatunkowo. Ma na swoim koncie np. operę dla dzieci „Myszki i wojna, czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze”, wystawianą w Operze Krakowskiej i Teatrze Muzycznym w Poznaniu czy zrealizowane w formie teatru cieni „Sklepy cynamonowe” wg Brunona Schulza.

Laureat nagród i wyróżnień, m.in. za spektakl „Mikrokosmos. Kompozycje” (Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak”, nagroda Perfect Performance na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Szanghaju w Chinach) i „Sklepy cynamonowe” (Nagroda Główna na 17 Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku).

Jako reżyser i organizator działań artystycznych współpracował z teatrami w Polsce i za granicą (Białostocki Teatr Lalek, Teatr Guliwer w Warszawie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Opera Krakowska, Teatr „Maska” w Rzeszowie, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku, Divadlo loutek w Ostrawie).

Zainicjował zmianę wizerunku kieleckiego teatru „Kubuś”, który oferuje dziś młodym widzom nie tylko spektakle, ale też liczne zajęcia i atrakcje pozasceniczne, w tym m.in. Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci Hurra! ART!

W 2015 roku Robert Drobniuch otrzymał Nagrodę Ministra Kultury dla Wyróżniających się Twórców Kultury dla Dzieci za dokonania w dziedzinie teatru.

Realizacje w teatrze "Kubuś":

  • "Amelka, Bóbr i Król na dachu" - Tankred Dorst, współpraca - Ursula Ehler, 2013 (reżyseria)
  • "Królowa Śniegu" na motywach baśni H. Ch. Andersena, tekst - Maria Wojtyszko, 2014 (reżyseria)
  • "Sklepy cynamonowe" na podstawie prozy Brunona Schulza, adaptacja - Tomasz Damulewicz, 2014 (reżyseria)
  • "A niech to Gęś kopnie" - Marta Guśniowska, 2016 (reżyseria)
  • słuchowisko "Nasz Teatr" o Stefanie Karskim, założycielu i pierwszym dyrektorze Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, tekst - Elżbieta Chowaniec, 2016 (reżyseria)
  • "The Monstrum Band" - Mateusz Pakuła, współpraca dramaturgiczna - Tomasz Damulewicz, 2016 (reżyseria)
  • "Akademia Pani Beksy" - Julia Holewińska, 2017 (reżyseria)
  • "Gniazdo" - Maria Wojtyszko, 2018 (reżyseria)