Czytanie online "Skąpca" Moliera - PREMIERA

Finał projektu Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne

Po tygodniach przygotowań 19 grudnia 2020 roku, o godz. 18.00 odbędzie się premiera online czytania aktorskiego pt. „Skąpiec” Moliera w ramach projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”.

Finał trzeciej edycja projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne” zbliża się wielkimi krokami. Od początku października uczniowie czterech placówek oświatowych (wcześniej wyłonionych w konkursie): Publicznej Szkoły Podstawowej w Gierczycach, I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu, Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy, a także I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie pracowali nad interpretacją sceniczno-cyfrową dramatu „Skąpiec” Moliera. Zajęcia odbywały się za pomocą platformy ZOOM.

Nad uczniami sprawowali pieczę artystyczną reżyserzy (Przemysław Żmiejko, Roksana Miner), aktorzy (Anna Iwasiuta-Dudek, Ewa Lubacz, Andrzej Plata i Zdzisław Reczyński). Uczniowie prócz warsztatów teatralnych nawiązujących do dramatu przewodniego, uczestniczyli na dodatkowych zajęcia online, które miały na celu wzbogacić ich o dodatkowe umiejętności i wiedzę. Na pierwszym spotkaniu aktorka Agata Sobota poprowadziła zajęcia poprawiające wymowę, na drugim spotkaniu dr hab. Marzena Marczewska oraz dr hab. Krzysztof Jaworski – wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przedstawili w postaci krótkiego wykładu biografię Moliera, ukazali kulisy powstawania dramatu „Skąpiec” i jego wystawienia trzysta lat temu, a także zwrócili uwagę na współczesny wydźwięk utworu. Na trzecich zajęciach uczniowie spotkali się online z aktorem, ale także filmowcem, Adrianem Wajdą, który opowiedział im o prostych metodach nagrywania się telefonem komórkowym w domowych warunkach. Warsztaty teatralne w ramach projektu prowadziły także nauczycielki szkół: Agnieszka Kunys-Łukawska, Bożena Myl-Ciszkiewicz (I LO Sandomierz), Beata Norowska (SP Gierczyce), Magdalena Kuterasińska (I LO Włoszczowa), Iwona Szachowicz (ZS Morawica) pod okiem konsultantów Przemysława Żmiejko i Roksany Miner.

Finał projektu w postaci aktorskiego czytania „Skąpca” Moliera odbędzie się 19 grudnia, o godz. 18.00 na kanale YouTube i stronie internetowej Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Za wcześniejsze nagranie czytania i montaż odpowiadają Adrian Wajda i Przemysław Żmiejko. Muzykę do czytania skomponował Michał Górczyński.

Projekt "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

                                                                                    PATRONAT HONOROWY

                                                     

                                                                     PARTNERZY PROJEKTU

 

                                                              

                                        

 

                                                                       PARTNERZY MEDIALNI