Cykl integracyjnych warsztatów teatralnych dla dzieci z Ukrainy

Cykl teatralnych warsztatów integracyjnych dla dzieci ukraińskich i polskich zorganizował  w październiku i listopadzie 2022 Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego, w ramach zadania „Kulturalne Kielce – organizacja czasu wolnego z zakresu kultury i edukacji kulturalnej dla obywateli Ukrainy”, finansowanego przez Miasto Kielce.

Warsztaty poprowadził aktor „Kubusia” - Andrzej Kuba Sielski, który przygotował scenariusz zajęć opartych na pantomimie i klaunadzie. Dzieci m.in. nauczyły się wyrażać różne emocje bez słów, a także występowały w paradzie klaunów z pomalowanymi twarzami i specjalnymi nosami. Organizacja zajęć była możliwa dzięki współpracy ze wspólnotą Kościoła Bożego w Kielcach, w siedzibie którego odbyła się większość zajęć. Dzieci dwukrotnie odwiedziły teatr; były m.in. na próbie przedstawienia, zwiedziły zakamarki instytucji, poznały „teatralne tajemnice” – specjalne efekty dźwiękowe i świetlne, ponadto zdobyły wiedzę na temat rodzajów lalek teatralnych. 

Jedno ze spotkań rozpoczęło się od spotkania z Joanną Żelezik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, która opowiedziała dzieciom, jak bezpiecznie poruszać się po drodze i jak prawidłowo nosić odblaski. Policjantka rozdała dzieciom tematyczne kolorowanki w języku ukraińskim i polskim oraz inne niespodzianki. Dzieci otrzymały odblaskowe opaski podarowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach. Na koniec spotkania policjantka bezpiecznie przeprowadziła dzieci do naszego teatru, aby w praktyce poznały zasady bezpieczeństwa na drodze.

Cykl warsztatowy zakończył 14 listopada uroczysty finał w sali Kościoła Bożego w Kielcach. Spotkanie zgromadziło dużą publiczność, oprócz uczestników i ich rodziców, przyszło wiele innych rodzin ukraińskich i polskich. Dzieci wykonały krótki pokaz zdobytych umiejętności.

Zajęcia miały walor edukacyjny i dały dzieciom możliwość spotkania z kulturą, ale przede wszystkim były świetną zabawą. Miały wyraźny efekt integracyjny i pomogły dzieciom przełamać nieśmiałość.

Galeria zdjęć: