Europejskie Dni Dziedzictwa i Festiwal Wiatru

zdjęcie ze spektaklu "Pod adresem marzeń", fot. Bartek Warzecha

Teatr "Kubuś" włącza się w tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, organizując 16 i 17 września 2023 wydarzenia dotyczące historii kamienicy przy ulicy Dużej 9 oraz związanych z nią postaci. Weekendowe spektakle zagramy natomiast w ramach III Festiwalu Wiatru.

Historia kamienicy przy ulicy Dużej 9, w której od kilkudziesięciu lat działa kielecki teatr lalkowy, sięga pierwszej połowy XIX wieku. W budynku mieścił się m.in. Hotel Europejski. Wkrótce „Kubuś” przeprowadzi się do nowej siedziby, ale zanim to nastąpi, na pożegnanie, organizuje wydarzenia związane z historią budynku przy ulicy Dużej 9. Historii, która stała się inspiracją dla twórców spektaklu teatralnego Pod adresem marzeń (scenariusz napisali Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký).

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa teatr zaprasza na wydarzenia pod hasłem „Historia pewnej kamienicy”:

  • 16 września o godz. 17.30 (w siedzibie teatru "Kubuś") – spotkanie z Marzeną Nosek, pasjonatką historii Kielc, autorką książki „Nie(d)ocenione. Kobiety w dziejach Kielc do 1939 roku” oraz z Adamem Czopkiem – znawcą opery, recenzentem, autorem książek m.in. „Świętokrzyskie tenory, soprany i basy”
  • 17 września o godz. 12.30 (start sprzed siedziby teatru "Kubuś") – spacer wokół Hotelu Europejskiego, który poprowadzi znawca historii Kielc Krzysztof Myśliński (Towarzystwo Przyjaciół Kielc, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego)

Na spotkania wstęp wolny.

W ramach III Festiwalu Wiatru pod hasłem „Wiatr historii” teatr zaprasza na weekendowe spektakle Pod adresem marzeń (reż. Marek Zákostelecký):

  • 16 września (sobota) o godz. 16.00
  • 17 września (niedziela) o godz. 11.00

Bilety na spektakle można kupić w kasie lub przez Internet.