Jak zostałam wiedźmą | premiera

26 lutego 2022, godz. 17.00

26 lutego w teatrze „Kubuś” odbędzie się premiera przedstawienia, będącego adaptacją poematu "Jak zostałam wiedźmą" autorstwa Doroty Masłowskiej - jednej z topowych pisarek młodego pokolenia, której sławę i uznanie przyniosła już debiutancka powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Kolejne utwory Masłowskiej m.in. „Paw królowej”, „Między nami dobrze jest”, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, „Inni ludzie” czy „Bowie w Warszawie” już tylko potwierdzały jej znakomity kunszt pisarski.

Jak zostałam wiedźmą to nowoczesna baśń dla dzieci i dorosłych, która wbrew pozorom, z klasyczną ma wiele wspólnego. Choćby przez występujący w niej wątek odwiecznej walki dobra ze złem. Tyle że nie tak zerojedynkowy jak w bajce braci Grimmów o Jasiu i Małgosi.

U Masłowskiej zła Wiedźma przejmuje trochę dobroci od Dziewczynki, która wprawdzie do ideałów nie należy, ale na zupę dla czarownicy się nie nadaje - jest zbyt grzeczna, a więc trująca. Aby danie stało się jadalne, do garnka trzeba jeszcze wrzucić jakiegoś wstrętnego chłopca. Tylko gdzie go szukać? Może w teatrze? Jest tam sporo dzieci… Na przykład Boguś, który przyszedł na przedstawienie o Wiedźminie, ale okazało się, że spektakl jest o Wiedźmie, więc siedzi zdegustowany... Na szczęście ma iPhone’a i paczkę chipsów! Czy chłopiec wpadnie w profesjonalną siatkę do łapania dzieci? A potem do zupy?

„Jak zostałam wiedźmą” to napisana wierszem, przedstawiona w konwencji snu i różnych stylów muzycznych, opowieść autobiograficzna o nas samych - dorosłych i dzieciach, żyjących w nieustannej pogoni za więcej, więcej, i więcej… Przed wszechogarniającym konsumpcjonizmem, brakiem refleksji i głębszych, międzyludzkich relacji może nas uchronić rozmowa zamiast telewizora, książka zamiast gry komputerowej czy chwilowe zwolnienie zamiast ciągłego pośpiechu.

Adaptacji i reżyserii spektaklu podjął się Piotr-Bogusław Jędrzejczak (dyrektor TLiA „Kubuś”); za muzykę odpowiada Alfah Femmes; za scenografię Małgorzata Gałaś-Prokopf (autorka scenografii do przedstawienia „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?"). Multimedia przygotował Przemysław Żmiejko; choreografię Mikołaj Mikołajczyk - były solista Teatru Wielkiego w Poznaniu, obecnie niezależny choreograf; a za przygotowanie wokalne odpowiada Andrzej Wolski.

W spektaklu występują: Rafał Iwański, Anna Iwasiuta, Jolanta Kęćko, Ewa Lubacz, Andrzej Matysiak, Michał Olszewski, Małgorzata Oracz, Beata Orłowska, Aleksandra Sapiaska i Agata Sobota.

Projekt plakatu - Joanna Czupryniak / Janek Janowski
Zdjęcie - Anna Kaleta