"Sklepy cynamonowe” w Roku Brunona Schulza. Jedynie kilka spektakli!

27 - 29 listopada 2022

W Roku Brunona Schulza teatr „Kubuś”, po kilku latach przerwy, ponownie zaprasza na nagradzane Sklepy cynamonowe w reżyserii Roberta Drobniucha. W listopadzie na kieleckiej scenie lalkowej artyści zagrają tylko pięć spektakli. Przedstawienie zobaczą także mieszkańcy Bytomia.

Twórcy spektaklu mają na swoim koncie udział w licznych festiwalach, Główną Nagrodę na 17 Festiwalu Sztuki Teatralnej – Sztuka Polskiej Prowincji w Rybniku (2015), a scenograf Cengiz Özek także nagrodę za wyrażenie teatru lalką na X Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też człowiek” w Warszawie (2015).

Fragment recenzji „Cynamonowe cienie” Karola Suszczyńskiego – portal TEATR DLA WAS – 4 IX 2014:

„(…) Akcja rozgrywa się równocześnie w planie żywym i lalkowym. Cienie są na zmianę ilustracją opowiadanych historii i równorzędnymi partnerami aktora. Dramaturgię spektaklu intensywnie podbija muzyka, która wykonywana na żywo staje się trzecim partnerem scenicznym.
Najbardziej uwagę skupiają jednak niezwykle finezyjne formy teatru cieni: od klasycznych wycinanek, które obrazują szereg elementów (pojedyncze przedmioty, postaci a nawet tętniące życiem miasteczko), przez transparentne cienie z wyraźnie zaznaczonymi konturami, cienie przywoływanych ze wspomnień Józefa mieszkańców domu (matka, ojciec, Adela – granych przez żywych aktorów), aż po wymyślne cienie stworzone z gry światłem, refleksami, odbiciami i zniekształceniami różnych iluminujących przedmiotów. Bogactwo tych form zachwyca.(…)”

Spektakl realizowany jest w ramach Sceny dla Młodzieży i Dorosłych i skierowany do widzów od 16 lat. Walorem, oprócz poetyckiego tekstu, wyjątkowej scenografii i gry autorskiej, jest muzyka grana na żywo przez Michała Górczyńskiego (klarnet/klarnet basowy) – artysty tworzącego m.in. Bastarda Trio.

Sklepy cynamonowe można będzie zobaczyć w niedzielę 27 listopada o godz. 18.00. Grupy szkolne teatr zaprasza także 28 i 29 listopada na spektakle o godz. 10.00 i 12.30. Rezerwacje dla grup przyjmuje specjalistka ds. marketingu Agnieszka Gołębiowska: agnieszka.golebiowska@teatrkubus.pl, tel. 698-859-302. Bilet grupowy dla młodzieży kosztuje 20 zł.

23 listopada przedstawienie zobaczą – w ramach Roku Brunona Schulza – widzowie w Bytomskim Centrum Kultury.

W tym roku przypada 130 rocznica urodzin i 80 tragicznej śmierci jednego z najbardziej oryginalnych polskich twórców Brunona Schulza. Senat RP ustanowił rok 2022 Rokiem Brunona Schulza.