Tove Jansson

Teatr "Kubuś" przygotowuje się do pierwszej w nowym sezonie premiery przedstawienia Lato Muminków. Opowieści o sympatycznych, małych trollach znane są i lubiane na całym świecie. Warto też dowiedzieć się więcej o ich autorce Tove Jansson.

Tove Jansson (1914–2001) była pisarką, malarką i ilustratorką, najbardziej znaną na świecie z autorstwa książek o Muminkach i ich Dolinie. Pisała teksty piosenek, scenariusze dla teatru, radia i telewizji, rysowała komiksy
i karykatury. Wielokrotnie nagradzana artystka międzynarodową sławę zawdzięczała twórczości dla dzieci. Wszechstronna działalność artystyczna Tove Jansson obejmuje cały wiek XX i do dziś wciąż inspiruje i porusza każdego, kto ma okazję zetknąć się z jej twórczością.

Jansson w pełni czerpała radość z życia i swojej pracy, co znajduje odzwierciedlenie w nasyceniu jej twórczości bogactwem barw, historii i głęboko humanistycznym przesłaniem. Tove Jansson tworzyła w języku szwedzkim; mieszkała w stolicy Finlandii - Helsinkach, a letnie wakacje spędzała na archipelagu Pellinki, niedaleko Porvoo, niewielkiego miasteczka 50 kilometrów od Helsinek.   

Muminki

Małe trolle i duża powódź (1945) to pierwsza część z dziewięciotomowego cyklu przygód trolli, nazwanych przez autorkę Muminkami; ostatni tom nosi tytuł Dolina Muminków w listopadzie (1970). Przygody Muminków zostały przetłumaczone na blisko 60 języków. Podzielone na rozdziały tomy ilustrują wszelkie aspekty ludzkiego życia,
od powojennego ducha wolności W Dolinie Muninków (1948) po egzystencjalną depresję lub weltschmerz w części Tatuś Muminka i morze (1965). Tove Jansson tworzyła w swoim rodzimym języku szwedzkim – jednym z dwóch języków używanych oficjalnie w Finlandii. Na język angielski jako pierwszy z serii przetłumaczono tom W Dolinie Muninków; wkrótce potem powstały pierwsze przekłady na język fiński. W Dolinie Muninków to najczęściej tłumaczona ze wszystkich książek pisarki.

Tove Jansson jest autorką i ilustratorką trzech uwielbianych książeczek z obrazkami: Co było potem? Książka
o Mimbli, Muminku i Małej Mi
(1952); Kto pocieszy Maciupka? (1960); Niebezpieczna podróż (1977). Do niewydanego dotąd w wersji polskiej tytułu Skurken i Muminhuset (1980) fotografie wykonał jej brat Per Olov Jansson.

Świat Muminków to szeroki zakres twórczości. Tove Jansson pisała scenariusze i wystawiała spektakle teatralne, tworzyła o swoich bohaterach piosenki, a także adaptowała ich przygody na potrzeby radia i telewizji. W roku 1950 Tove i jej brat Lars założyli rodzinną fundację Moomin Characters.  

Dramat i piosenki

Twórczosć Tove Jansson obejmuje również mniej znane obszary, w tym teksty piosenek – najbardziej znanym utworem jest Höstvisa (1965) do muzyku Erny Tauro – oraz działalność dramatyczno-teatralną. Pierwsza z jej premier, Kometa nad Doliną Muminków, odbyła się w roku 1949 w Svenska Teatern w Helsinkach. Dramat był
dla Tove Jansson ważną częścią twórczości; w latach 70. i 80. XX wieku stworzyła dla radia i telewizji wiele realizacji.

 

Prawa autorskie AUTORA do w/w utworu reprezentuje w Polsce Agencja ADiT - Produced by special arrangement with Agency North Ltd and Moomin Characters Ltd.

© Moomin Characters ™

Galeria zdjęć: