Kluk

15 kwietnia 2018, godz. 12.00 - wstęp wolny

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, w ramach akcji DOTKNIJ TEATRU, zapraszamy na inscenizowane czytanie sztuki „Kluk” Maliny Prześlugi, które odbędzie się 15 kwietnia 2018 roku o godz. 12.00.

Reżyseria: Roksana Miner
Obsada: Magdalena Zabel, Jakub Klimaszewski, Zdzisław Reczyński

 

 

Głównym bohaterem zabawnej, ale jednocześnie mądrej sztuki Maliny Prześlugi jest tytułowy Kluk, który choć należy do rodziny czarnych kruków, to nie jest jej typowym reprezentantem (nie tylko dlatego, że nie potrafi wymówić „r”). Bo czy Czarny Kruk, który z dziada pradziada jest symbolem śmierci, wojny i choroby może stać się miłośnikiem życia?

Zamiast strach i grozę, Kluk budzi śmiech i litość. A od zwiastowania złych wydarzeń woli, niczym gołąb, pracować na poczcie. Czy w takim razie poradzi sobie z powierzonym mu przez Wuja zadaniem postraszenia Ślimaka tym, co nieuniknione? Zadaniem tym trudniejszym, że przy okazji ujawnia się niezwykły talent Kluka do przywracania innym utraconej chęci do… życia.

Sztuka opowiada o oswajaniu strachu przed śmiercią i akceptacji siebie. Jest też pochwałą życia, w którym wprawdzie obok chwil szczęśliwych i wesołych zdarzają się też smutne i bolesne, ale i jedne, i drugie kształtują naszą osobowość i czynią nas dojrzałymi.

Sztuka dla widzów od lat 6.
Wstęp wolny!

 

Malina Prześluga
Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Dramatu przy Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka w Warszawie. Dramaturg w Teatrze Animacji w Poznaniu. Młoda i bardzo ceniona dramatopisarka, autorka sześciu książek dla dzieci, m.in. książki „Ziuzia” - nagrodzonej tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jej dramaty oraz bajki wydawane są w „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży”, „Dialogu” i wystawiane w wielu polskich teatrach.
Laureatka Medalu Młodej Sztuki. Zdobywczyni kilku nagród i wyróżnień w edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Laureatka sopockiego Festiwalu „Dwa Teatry” w roku 2012 za słuchowisko radiowe w reż. Roberta Mirzyńskiego wg sztuki „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa”. W 2015 roku nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci.