"Arka Czasu" na I Festiwalu Plastyki Teatru Lalki i Formy w Słupsku

fot. Anna Kaleta

22 września 2022 roku Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego wystąpi na I Festiwalu Plastyki Teatru Lalki i Formy w Słupsku ze spektaklem Arka Czasu autorstwa Marcina Szczygielskiego, w adaptacji Marii Marcinkiewicz-Górnej, reżyserii Tomasza Kaczorowskiego, ze scenografią Agnieszki Wielewskiej i muzyką Miłosza Sienkiewicza.

Główny cel Festiwalu, którego organizatorem jest Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku, to popularyzacja szeroko rozumianego teatru formy, a zwłaszcza plastyki teatralnej. Wydarzenie jest skierowane do teatrów lalkowych oraz innych teatrów, dla których forma plastyczna jest wiodącym środkiem wyrazu.

Spektakl kieleckiego teatru lalkowego Arka Czasu opowiada o losach dziewięcioletniego Rafała, który po ucieczce z warszawskiego getta ukrywa się wraz z innymi dziećmi w opuszczonym zoo, doświadczając choroby, strachu i tęsknoty, ale również przyjaźni, poczucia solidarności i współczucia dla innych. W tej przejmującej opowieści o wojennej rzeczywistości, widzianej z perspektywy kilkuletniego dziecka, jest także miejsce na wielką przygodę, podróżowanie w czasie i zwyczajną przyjaźń. To również opowieść o sile pamięci. Przeszłości nie można zmienić, ale pamięć o niej ma wpływ na budowanie lepszej teraźniejszości i przyszłości.

PROGRAM FESTIWALU