Prestiżowa Nagroda im. Leona Schillera dla aktorki Teatru „Kubuś” Aleksandry Sapiaskiej

fot. Wojciech Karliński

Aleksandra Sapiaska – aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego otrzymała Nagrodę im. Leona Schillera przyznawaną młodemu artyście przez Związek Artystów Scen Polskich. Wśród laureatów tego prestiżowego wyróżnienia są: Kazimierz Dejmek, Krzysztof Lupa, Krystyna Janda i Wojciech Pszoniak.

Aleksandra Sapiaska jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej Filii w Białymstoku, do zespołu Teatru „Kubuś” w Kielcach dołączyła w sierpniu 2021 roku.  Aktorka została uhonorowana za rok 2021 jako „niezwykle utalentowana młoda artystka, która zabłysnęła w spektaklach macierzystego teatru”.

„Nie sposób było nie zachwycić się jej rolą Lidki w spektaklu Arka Czasu według powieści Marcina Szczygielskiego w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego, będącej dramatyczną opowieścią o losach dzieci zbiegłych z warszawskiego getta, a ukrywających się na terenie ogrodu zoologicznego. Stworzona przez aktorkę postać pełna była autentycznych emocji i dziecięcego wdzięku, znakomicie i perfekcyjnie zgrywając się z animowaną ciężką lalką niemal równą jej wzrostem tak, że widz pozostawał nieświadomy jej wagi.

Również w kolejnej premierze, tym razem Jak zostałam wiedźmą Doroty Masłowskiej w adaptacji i reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejczaka, nie pozostawiła widza obojętnym na interpretację postaci znowu Dziewczynki, ale jakże innej od tej z „Arki”. Choć grzecznej, od której Wiedźma przejmuje trochę dobroci, ale jednak dalekiej od ideału, co interesująco i wyraźnie wybrzmiało ze sceny” – napisano w uzasadnieniu.

„Bardzo się cieszę i choć zabrzmi to banalnie – naprawdę się nie spodziewałam. Jeszcze to do mnie nie dotarło, bo prowadzę teraz zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży w Lesznie, co pożera mnóstwo energii. Nagroda nie spowodowała jakiejś zmiany w moim życiu, ale pewnie doda mi siły w momentach zwątpienia, potwierdzając, że ta robota ma sens i się w niej sprawdzam. Lubię tę robotę na maksa” – powiedziała aktorka.

„Aleksandra Sapiaska została wyróżniona spośród wszystkich młodych aktorów, zarówno dramatycznych, jak i lalkarzy. To niezwykle prestiżowe wyróżnienie, ale w przypadku tak wielkiego talentu – jak najbardziej zasadne” – podkreślił dyrektor „Kubusia” Piotr-Bogusław Jędrzejczak.

Aktorkę będzie można zobaczyć na kieleckiej scenie we wrześniu w „Arce Czasu” oraz w spektaklu „Chodź na słówko” (tekst – Malina Prześluga, reżyseria – Robert Traczyk, premiera – 10 września 2022).

Nagrodę im. Leona Schillera przyznaje Zarząd Główny ZASP co roku młodemu artyście teatru, bądź zespołowi młodych artystów sceny, którego działalność w poprzednim roku zasługuje na wyróżnienie. Nagroda pierwotnie przyznawana była jedynie reżyserom. Pierwszym wyróżnionym – za rok 1956 – był Kazimierz Dejmek. Formuła tego wyróżnienia wkrótce poszerzyła się o aktorów, a następnie o wszystkich artystów sceny, a także o teoretyków teatru.

Wśród aktorów uhonorowani zostali nią m.in.: Wojciech Pszoniak, Krzysztof Kolberger, Jerzy Radziwiłowicz, Joanna Szczepkowska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Ewa Dałkowska, Marek Kondrat, Joanna Żółkowska, Krystyna Janda, Krzysztof Globisz, Maria Ciunelis, Wojciech Malajkat, Dorota Landowska, Edyta Jungowska i Mirosław Baka.